Obecně v interiérech veřejně přístupné části břevnovského kláštera (kostel, prelatura, krypta) platí zákaz pořizování jakýchkoliv obrazových dokumentů (tj. používání kamer, fotoaparátů a mobilních telefonů). Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je možnost pořizování obrazových záznamů při některých liturgických obřadech. Fotografování (natáčení) v kostele při liturgickém obřadu má své specifické nároky. Protože je zřejmé, že ne každý fotograf (kameraman) je současně odborníkem na liturgické obřady v kostele, uvádíme zde několik pokynů, jak se v liturgickém prostoru a při liturgii pohybovat, kdy fotografovat a kdy ne.
- Liturgický prostor kostela je pro věřící něčím posvátným. Vyjadřují to uctivým, tichým chováním a náležitým společenským oblečením. Podobný postoj včetně oblečení má být vlastní i fotografům (kameramanům), neboť se v danou chvíli stávají součástí liturgického shromáždění. Mají eliminovat hlučné projevy, k čemuž tomu patří i vypnutí mobilu.
- V kostele je zvláštní prostor nazývaný kněžiště — prostor pro kněze a ministranty kolem oltáře, kde fotograf (kameraman) nemá přístup.
- Hlavní je liturgický obřad a nikoliv fotograf (kameraman). Měl by být tedy co nejméně nápadný, aby nerušil soustředění na liturgickém dění. Všichni účastníci ocení, nebudou-li rušeni pohybem fotografa, že jim nezabraňuje v pohledu na oltář a na obřad, který právě probíhá.
- Je povinností fotografa představit se knězi před obřadem; přitom je potřebné seznámit se s průběhem obřadu a dbát pokynů kněze nebo zodpovědného pořadatele; dále — zaujímat takový postoj, který nepřekáží výkonu liturgického obřadu: fotografovat spíše ze stran a také pohyb kostelem omezit na minimum a spíše po stranách.
- Vhodné okamžiky pro fotografování(pořizování videozáznamu) jsou
- mše svatá:
- příchod k oltáři a úvodní okamžiky mše (uvítání apod.)
- v době, kdy se zpívá píseň — při ní je činnost fotografa (kameramana) nejméně rušivá
- přinášení darů chleba a vína k oltáři
- při modlitbě Otčenáš
- závěrečné obřady, požehnání
- svatby apod.: — speciální úkony obřadu, např. předání prstenů, mazání olejem, kropení a okuřování žehnaných předmětů, atd. — to je nejlépe ujasnit si před samotným obřadem (vizte bod 4.).
- mše svatá:
- Chvíle obřadu, které jsou naopak zvláště citlivé na rušivé vlivy
- čtení z Bible: pokud fotíme osobu lektora, který přichází číst, je potřeba ji zachytit hned na začátku nebo po skončeném čtení
- kázání neboli promluva; kazatel se těžko soustředí na myšlenky, když je rušen pohybem a záblesky fotoaparátu; platí zde stejný pokyn jako u lektora čtení
- ústřední okamžik mše svaté, kdy věřící v tichu klečí a kněz pozdvihuje hostii a kalich
- okamžik, kdy kněz podává svaté přijímání. Pro věřícího je to chvíle příliš intimní.
- Nezveřejňujte fotografie památkově chráněných předmětů.