Příklad stálosti a pevnosti v autenticky žitém evangeliu. Osobním přesvědčení o Pravdě, ve kterou uvěřil. To je svatý Václav. Takový postoj života umožnil knížeti Václavovi obstát a zvítězit ne v politických půtkách, ale jeho vítězstvím je život na věky.

Na konci měsíce září slavíme světce, muže moudrého s jasnou vizí života (i pro svou zemi) ve spravedlnosti, pokoře, dobrotě… Slavíme vládce, který vedl druhé spíše svým vlastním příkladem, než aby sobě svěřený lid ovládal. Moudře vládnout především nad sebou – tím nám září kníže svatý Václav. Jé možné devátý měsíc v roce vztáhnout i na každého z nás?

Moudrost září a nevadne, ochotně se dává spatřit těm, kdo ji milují, a najít těm, kdo ji hledají. (kniha Moudrosti 6, 12)